15 Ιουν 2023

"Επιτυχίες για το Γενικό Λύκειο Μαντουδίου"

ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΗΝ ΜΑΘΗΤΡΙΑ ΜΑΣ ΠΥΘΟΥΛΑ ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΤΗΣ Β΄ ΤΑΞΗΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΤΗΣ  ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΛΑΒΕ ΜΕΡΟΣ ΚΑΤΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΕΤΗ 2021-2022 ΚΑΙ 2022-2023.

Κατά το σχολικό έτος 2022-2023, η μαθήτρια Πύθουλα Αθανασία της Β' τάξης του ΓΕΛ Μαντουδίου Ευβοίας αρίστευσε στους πανελλήνιους μαθητικούς διαγωνισμούς Χημείας και Βιολογίας. Συγκεκριμένα, κατέκτησε την 7η θέση στην α' φάση του 19ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Βιολογίας με βαθμολογία 92.4% και κατοχύρωσε το δικαίωμα συμμετοχής της στη δεύτερη φάση του διαγωνισμού αυτού. Επίσης, στον 36ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό προκρίθηκε στη δεύτερη φάση, όπου κατέκτησε την 4η θέση πανελλαδικώς, συγκεντρώνοντας βαθμολογία 92%.
  Αξίζει να αναφερθεί ότι η εν λόγω μαθήτρια βραβεύτηκε το τρέχον έτος με αριστεία για τις επιδόσεις της στον αντίστοιχο διαγωνισμό Χημείας της Α' Λυκείου, καθώς και για την διάκρισή της στον μαθηματικό διαγωνισμό "Θαλής".

Φωτογραφία από τη βράβευση στο παράρτημα της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας Ευβοίας